استراحت – بقیه روسیه کازان جام جهانی

استراحت – بقیه: روسیه کازان جام جهانی سردار آزمون اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار بین الملل ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟ , اصلاحات عربستان

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی هست. در این راستا آزادی رانندگی جهت زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است هست. آیا عربست

ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟ , اصلاحات عربستان

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

عبارات مهم : مقاله

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی هست. در این راستا آزادی رانندگی جهت زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است هست. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی دارد؟

به گزارش ایسنا، وبسایت خبری شبکه یک تلویزیون آلمان (تاگس شاو) در مقاله ای به اصلاحات اخیر عربستان سعودی پرداخته است.

ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟ , اصلاحات عربستان

این اصلاحات مشمول بر عوض کردن قوانین رانندگی به نفع زنان، آزادی ورود زنان به ورزشگاه ها، آزادی های مشروط جهت موسیقی، فتوای مفتی سعودی جهت خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر و چند مورد دیگر در زمینه اقتصادی می شود.

دانیل هشلر، نویسنده مقاله، در شروع ضمن اشاره به تازه ترین اقدام در این زمینه، یعنی پخش کنسرت ام کلثوم، خواننده پرآوازه مصری در تلویزیون دولتی می نویسد: «در کشورهای دیگر شاید پخش تلویزیونی این کنسرت که ۳۰ سال پیش برگزار شده است یک تماشاچی را به خود جلب نمی کرد، ولی در عربستان اقدامی جنجالی بود، لیکن در این کشور به شدت محافظه کار موسیقی حرام است».

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی هست. در این راستا آزادی رانندگی جهت زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است هست. آیا عربست

هشلر سپس به آزادی رانندگی جهت زنان می پردازد: «صدها هزار زن سعودی به زودی در خیابان ها آموزش رانندگی خواهند دید، در حالی که همین چند وقت پیش یک روحانی با نفوذ رانندگی زنان را خطری جهت امنیت جامعه عنوان کرده بود.»

به اعتقاد نویسنده مطلب وبسایت تاگس شاو، زیاد کردن حقوق زنان در عربستان پایه های نظام مردسالار اجتماعی را به لرزه خواهد انداخت. زنانی که تا امروز جهت انجام هر کاری یک قیم مرد مورد نیاز داشتند، به ناگاه در بسیاری موارد دارای حقوق برابر می شوند و می توانند کارهای اداری را خودشان انجام دهند و در تعیین آینده خود تا حدودی سهیم باشند.

تحولاتی جدی یا نمایشی؟

به اعتقاد هشلر، هنوز تا برابری حقوقی زن و مرد در عربستان سعودی راه زیادی باید پیموده شود. او به لباس زنان و مجازات های سنگینی که جهت “روابط نامشروع” زنان در این کشور در نظر گرفته شده است اشاره می کند و می نویسد: «به نظر می رسد که گشایش محتاطانه این جامعه بسته، اقدامی تاکتیکی هست. خاندان سلطنتی با بحران دست وپنجه نرم می کند و بدون اصلاحات اصولی اقتصادی، بالاخره روزی با خطر ورشکستگی اقتصادی مواجه خواهد شد.»

ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟ , اصلاحات عربستان

او در ادامه به سقوط بهای نفت اشاره می کند و اینکه طلای سیاه تا ابد اعتبار اقتصادی عربستان نخواهد بود. «به همین علت ولیعهد جوان محمد بن سلمان یک سری اصلاحات اساسی در نظر گرفته است: کم کردن کمک های دولتی، شخصی سازی شرکت های کلان و تقویت بخش خصوصی.»

نویسنده مقاله تاگس شاو اعتقاد است که موفقیت این گونه کارها بدون همکاری زنان امکان پدیر نخواهد بود.

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی هست. در این راستا آزادی رانندگی جهت زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است هست. آیا عربست

“خوش رقصی” جهت غرب؟

دانیل هشلر می نویسد: «حقوق زیاد جهت زنان، کنسرت و برنامه های فرهنگی می توانند به آراستن وجهه عربستان سعودی در غرب کمک کنند. امید سعودی ها این است که این کارها به جذب سرمایه گذاران و تقویت صنعت گردشگری کمک کند، صنعتی که تاکنون به آن اهمیت داده نشده.»

ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟ , اصلاحات عربستان

او در عین حال تاکید می کند که گشایش جامعه سنتی خطراتی هم در پی خواهد داشت. او در این راستا از هشدارهای افراطیون در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … نام می برد که “خاطیان” را از “عذاب الهی” می ترسانند.

شورای عالی علمای دینی عربستان که در سیاست گذاری نقش برجسته ای دارد تاکنون در رابطه با اصلاحات ولیعهد این کشور سکوت کرده هست. به نظر می رسد که با این اصلاحات مخالفتی ندارد.

نویسنده مقاله وبسایت تاگس شاو در آخر تاکید می کند که کارها محمد بن سلمان فعلا بیانگر عوض کردن و تحولات اساسی در عربستان سعودی نیستند.

او می نویسد: «هنوز پیگرد و فشار زیاد بر منتقدان رژیم و دستگیری های خودسرانه و شکنجه در دستور کار است و هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه پادشاه حاضر است اندکی از قدرت مطلقه خود واگذار کند وجود ندارد. این اصلاحات جهت بعضی جنبه نمادین دارد و آن را وسیله ای جهت آراستن وجهه عربستان می دانند، ولی جهت میلیون ها زن سعودی به مراتب بیش از این هستند».

افتتاح کلوب بوکس زنان در ادامه اصلاحات “سنت شکنانه” در عربستان

اخیرا و در ادامه صدور فرمان های “سنت شکنانه” در جهت حقوق زنان در عربستان، کلوب مشت زنی زنان در جده شروع به کار کرده هست. مقامات سعودی تلاش دارند با ساخت چنین کلوب های ورزشی، زنان را در عربستان به ورزش کردن تشویق کنند. افتتاح کلوب های ورزشی جهت زنان در ادامه دیگر کارها اصلاح گرایانه در عربستان صورت گرفته هست. در هفته های اخیر ملک سلمان پادشاه عربستان اجازه رانندگی زنان را صادر کرد. همچنین در عربستان و به مناسبت روز ملی این کشور جهت نخستین بار به زنان اجازه داد وارد ورزشگاه شوند.

مجلس عربستان نیز با ۱۰۷ رأی موافق تصویب کرد که از این بعد زنان صاحب فتوا می توانند فتوا صادر کنند. این در حالی است که این اجازه در میان شیعیان به زنان داده نشده هست. زنان عضو مجلس عربستان در ماه مارس گذشته اعلام کرده بودند نباید صدور فتوا فقط در دست مردان باشد.

اخیرا شبکه “الثقافه” (فرهنگ) متعلق به تلویزیون دولتی عربستان سعودی نیز اعلام کرد از این بعد صدا و تصویر ام کلثوم، خواننده زن محبوب مصری را پخش می کند.

در هفته های اخیر در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … بسیاری از شهروندان عربستان از شاهزاده محمد بن سلمان تمجید کرده و او را “معمار مدرنیزه کردن عربستان” خوانده اند.

واژه های کلیدی: مقاله | عربستان | سعودی ها | رانندگی | عربستان | نویسنده | عربستان، | مفتی سعودی | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs